Tepelné ošetrenie

"Podľa môjho názoru, súčasné používanie prístroja Varroa Controller a posýpanie včiel práškovým cukrom sa prefektne dopĺňajú. Dosiahne sa tým najvyšie možné zníženie populácie klieštika."

Mathias Hegglin, má 35 včelstiev v kantóne Zug, Švajčiarsko.

Ošetrenie teplom – nová možnosť liečenia hypertermiou

milben, brut250

Kľúčové aspekty:

  • V zaviečkovaných bunkách sa nachádzajú dva organizmy - včelia larva a klieštik včelí.
  • Metóda je založená na princípe odlišnej citlivosti na teplotu. Včelia larva toleruje vyššiu teplotu ako klieštik včelí.
  • Samotná hypertermia dokáže zabezpečiť účinnú kontrolu roztočov - nepoužívajú sa ŽIADNE chemické prípravky.

Princíp fungovania – tepelné ošetrenie

Varroa Controller vystavuje klieštika včelieho a včelie larvy špecifickej teplote, ktorá zabíja klieštika, ale neublíži včelím larvám.

Pri požadovanej teplote ošetrovania dochádza u klieštika včelieho k narušeniu syntézy životne dôležitých bielkovín. Včelím larvám táto teplota neškodí.

Vývoj prístroja Varroa Controller je založený na známom princípe fungovania hypertermie (preskúmaná už v 80-tych rokoch minulého storočia).

Úspešná séria testov s 25 včelármi pomocou prototypov prístroja Varroa Controller prebehla v rokoch 2009 a 2010. Na základe výsledkov týchto testov boli optimalizované parametre ošetrovania a bol vyvinutý nový dizajn prístroja.

Hypertermické ošetrovanie je metóda, ktorá nie je stresujúca pre včely, nezanecháva žiadne zvyšky po liečivách v mede, propolise, plode, ani vosku a pomáha včelárom účinne likvidovať klieštika tam, kde je to najúčinnejšie -  priamo v mieste jeho rozmnožovania.

Prvá séria prístroja Varroa Controller sa predáva v Európe od roku 2011. Od marca 2018 je na trhu už tretia séria.

Foto: Assegid Garedew (2003). “Microcalorimetric and Microbiological in vitro Investigations on the caricidal, Insecticidal, and Antimicrobial Effects of Propolis”. Dissertation, FreienUniversität Berlin.