And the winner is... Blesabee! Náš projekt udržateľného včelárstva získal ocenenie 2020 EU VET Excellence Awards v kategórii Erazmus + dištančné vzdelávanie. Ďakujeme všetkým, ktorí prejavili podporu a ktorí za nás hlasovali!

Celoročný plán ošetrovania

Ako si udržať zdravé včely počas celého roka
viac informácií

Plán ošetrovania za 15 minút

Cieľom celoročného plánu ošetrovania včiel je zabrániť tomu, aby sa roztoče vo včelstve premnožili a poškodili ho. Dôležité je udržať populáciu roztočov pod určitou hranicou. V tomto videu Wolfgang Wimmer vysvetľuje, ako dosiahnuť tento cieľ pomocou prístroja Varroa Controller a duplexného izolátora.

Súčasná situácia

  • Teplejšie jesene a zimy majú za následok kratšie alebo dokonca žiadne narušenie plodovania včelstva, čo vytvára ideálne podmienky pre množenie sa roztočov Varroa.
  • Klasické chemické ošetrenie proti Varroa je stále menej účinné, pretože roztoče sa stali rezistentným voči niektorým používaným chemikáliám.
  • Prekrývanie obdobia zberu medu a ošetrenie založené na chemikáliách vedie k možnému riziku kontaminácie.
  • Včelári nemôžu využiť neskoré kvitnúce obdobia ak používajú konvenčné chemické ošetrenie včelstiev.

Riešenie

Udržiavaním nízkeho počtu roztočov Varroa vo včelstve sa zabezpečí, že roztoče nepoškodia včely a tie budú zdravé. Jednou z účinných metód je tepelné ošetrenie zaviečkovaného plodu, známe tiež ako hypertermia.

Základným princípom hypertermie je to, že včelie kukly dokážu tolerovať vyššiu teplotu ako roztoč Varroa a že 80% roztočov Varroa je ukrytých v štádiu zaviečkovaného plodu.

Z tohto dôvodu je dôležité, aby sme vystavili práve zaviečkovaný plod vyššej teplote, ktorá kuklám neublíži, ale pre roztoče je smrteľná. Vďaka tomuto ošetreniu sa roztoče prehrejú natoľko, že je poškodená ich schopnosť ďalej prežiť, čo vedie k úhynu roztočov asi za 20 hodín po tepelnom ošetrení.

Podľa vývoja včelstva a populácie roztočov odporúčame v priebehu roka tri tepelné ošetrenia: prvé ošetrenie na jar, letné ošetrenie a ošetrenie na jeseň, kedy častokrát dochádza k reinvázii roztočov z okolitých neošetrovaných alebo nesprávne ošetrovaných včelstiev. Pri uvedených troch ošetreniach nemá roztoč žiadnu šancu poškodiť včelstvo a to zostáva zdravé.

Viac informácií sa dočítate v našej publikácii Od zdravých včiel k zdravým ľuďom, ocenenou aj na Apimondia 2019

Blesabee - Od zdravých včiel k zdravým ľuďom

Pozrite si našu publikáciu ocenenú zlatou medailou na súťaži v Kanade Apimondia Montreal 2019 Stiahnite si kapitoly publikácie Blesabee o hypertermii a roztočoch Varroa destructor.

Výhody

Mnohí včelári s nami zdieľajú skúsenosti a radosť zo zdravých včiel. Vypočujte si ich príbehy a inšpirujte sa
Franz Heinrich Drescher, 50 včelstiev
Ernst Brandl, 70 včelstiev
Rosa Käfer, 20 včelstiev
Thomas Renner, 120 včelstiev

Stiahnite si Príručku o tepelnom ošetrovaní

ECODESIGN company GmbH
© 2020 - ECODESIGN company GmbH
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram