Varroa Controller

"S ukončeným rokem ošetřování včelstev v tepelné komoře jsem maximálně spokojený. Provedl jsem za tu doby čtyři cykly ošetření, izolaci matek v duplexní klícce, jedinou chemií byla kyselina šťavelová před vánoci vloni. Jinak pouze tepelné ošetření plodu, výměna díla a vyřezávání části trubčího díla. Napadení roztoči je malé, včelstva jsou velmi zdravá a silná, vitální, je to radost s nimi pracovat. Splnilo se mi vše, co jsem od přístroje očekával, spíše bych řekl, že moje očekávání byla překonána. Za to chci poděkovat panu Wimmerovi."

Jan Doubrava - Kroměříž, stará sa o 8 rodín a 4 odložence

Koncept prístroja Varroa Controller

Prístroj Varroa Controller je patentovaný rakúsky produkt určený na tepelné ošetrovanie výlučne zaviečkovaného plodu proti roztočom varroa. 

Kvalitné a čisté včelie produkty, bez reziduí po chemickom ošetrovaní, je preto omnoho jednoduchšie získať.

Prístroj je navrhnutý tak, že všetky časti sú integrované do jedného celku a je možné s ním ľahko manipulovať.

Hlavné časti prístroja sú:

• Energeticky úsporný vykurovací a obehový systém
• Viacvrstvová tepelne izolovaná komora
• Výkonný ventilátor
• Ultrazvukový rozprašovač
• Vysokočinný teplotný senzor
• Automatikcý program s ukazovaním stavu

Varroa Controller je veľmi jednoduchý na obsluhu - jediné, čo včelár musí urobiť, je vybrať plodové približne rovnako zaplodované a zaviečkované rámiky (bez včiel!), vsunúť teplotný senzor, zatvoriť vrchnák prístroja a naštartovať automatický riadiaci program. Potom bude ošetrenie prebiehať plne automaticky, až pokým sa ozve bzučivý signál, ktorý oznamuje, že ošetrenie je ukončené. Následne tepelne ošetrené plodové rámiky včelár vráti na svoje pôvodné miesta do plodiska.

Prístroj umožňuje naraz ošetriť 20 plodových zaviečkovaných rámikov za 2 hod. (B - rámikové miery, Zander, Langstroth a iné). Prístroj je možné prispôsobiť na akékoľvek rámikové miery.

Odnímateľné, polohovacie nerezové hrebene umožňujú vnútorný priestor tepelnej komory jednoducho vydezinfikovať.