And the winner is... Blesabee! Náš projekt udržateľného včelárstva získal ocenenie 2020 EU VET Excellence Awards v kategórii Erazmus + dištančné vzdelávanie. Ďakujeme všetkým, ktorí prejavili podporu a ktorí za nás hlasovali!

Q&A

O hypertermii s prístrojom Varroa Controller

Prístroj Varroa Controller využíva poznatok, že roztoč Varroa neprežije pri vyššej teplote, ktorá ešte včelej larve neublíži. Tak roztoče ako aj larvy sú od istého vývojového štádia skryté pod voskovým viečkom v plodovej bunke. Zaviečkované plodové rámiky bez včiel sa vložia do prístroja Varroa Controller a nechajú sa vystaviť ošetrovacej teplote, pri ktorej roztoče hynú, ale včelie larvy ani kukly túto zvýšenú teplotu zvládajú.
Na jar sa nachádza viac ako 80% roztočov v zaviečkovaných plodových bunkách. To je dôvod, prečo je tepelné ošetrenie s prístrojom Varroa Controller tak účinné. Likviduje roztoče tam, kde sa rozmnožujú a nachádzajú najviac.
Koľko roztočov je usmrtených tepelným ošetrovaním prístojnom Varroa Controller?
Všetky štádiá dospelé samičky aj všetky vývojové štádiá jej potomstva sú po tepelnom ošetrení zasiahnuté a zlikvidované.
účinnosť liečby poznáme vďaka stovkám včelárov, ktorí s prístrojom už dlho pracujú. Prístroj Varroa Controller bol testovaný aj výskumným ústavom včelárskym “Bavarian Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau” v meste Veitshöchheim v Nemecku, a jeho účinnosť bola stanovená na 97%! Rovnako aj výskumné a informačné centrum CARI v Belgicku publikovala účinnosť ošetrenia až na 95% (Actu API 2012/3).
Tepelné ošetrenie s prístrojom Varroa Controller zabíja roztoče v mieste, kde sa rozmnožujú. Ešte predtým ako by roztoče mohli ohroziť včelstvo, sú usmrtené tepelným ošetrením.
Ak tepelné ošetrenie prebieha za pomoci správnych parametrov týkajúcich sa maximálnej teploty, správneho načasovania a konštantného zvlhčovania, tepelné ošetrenie nepoškodzuje plod. V prípade, že by plod nemal dostatočnú vlhkosť, vyschol by a zahynul. Prístroj Varroa Controller je vybavený senzormi a nepretržite počas celého ošetrovania reguluje potrebnú vlhkosť, aby počas celého ošetrenia bol plod zvlhčovaný.
Všetky štádia vývoja roztočov zahynú.
Nie. Nie je to možné.

Ako pracuje prístroj Varroa Controller

Na jar, keď je vo včelstve ešte málo plodu, vyberiete len dobre zaviečkované plodové plásty, zmetiete včely a vložíte ich do prístroja Varroa Controller na ošetrenie. Nevkladajte rámiky, kde je len málo zaviečkovaného plodu a veľa otvoreného. Ošetrenie prebieha úplne automaticky. Počas liečby nemusíte byť prítomní pri ošetrovaní, aby ste skontrolovali teplotu alebo zvlhčovanie.
Áno, pri tomto spôsobe ošetrovania sa využíva cirkulácia teplého vzduchu. Okrem tepla je nevyhnuté zabezpečiť aj správne zvlhčovanie. To všetko je v prístroji nastavené a prístroj ošetruje plne automaticky.
Najlepší čas je a.) na jar, aby sa eliminovali roztoče dlho predtým, ako sa premnožia; b) pri vytváraní nových včelstiev, ktoré robíme zo zaviečkovaných plodových plástov, aby sme umožnili mladým rodinám vyvíjať sa bez roztočov; c.) v lete po medobraní a po použití duplexného izolátora, ktorý umožňuje znížiť počet plodových plástov len na dva rámiky; d.) na jeseň ako posledné ošetrenie, ale veľmi dôležité na zlikvidovanie roztočov pred obdobím zimného kľudu.
Prístroj je vybavený veľmi presnými senzormi, ktoré neustále merajú teplotu a vlhkosť počas tepelného ošetrovania, ktoré je riadené mikropočítačom s presne nastaveným softvérom. Tieto presné snímače zabezpečujú, že tepelné ošetrovanie zaviečkovaného plodu prebiehalo úspešne.
Viac ako polovica našich zákazníkov používa malý generátor, ktorý má trvalý príkon 800W.
Odporúča sa otvoriť úľ a vyberať rámiky na ošetrenie pri vonkajšej teplote 18 stupňov Celzia, aby pri vyberaní rámikov nedošlo k podchladeniu plodu. Po ošetrení je teplota vo vnútri prístroja Varroa Controller, ako aj vlhkosť, identická s teplotou a vlhkosťou plodiska. V lete, ak pretrvávajú horúce dni (nad 33 stupňov Celzia), nemali by ste včelstvá vôbec rušiť, ani robiť tepelné ošetrenie a počkať, kým vonkajšia teplota poklesne.
Ak zdieľate prístroj s ďalšími včelármi, odporúča sa dezinfikovať prístroj Varroa Controller vždy po odovzdaní prístroja inému včelárovi.
S jedným prístrojom Varroa Controller je možné ošetriť rámiky z 20 včelstiev v priebehu jedného dňa. Pri 200 včelstvách sa odporúčajú dve až tri zariadenia. Potom je možné ošetriť 40 alebo 60 úľov v jeden deň (počet ošetrených včelstiev bude závisieť od počtu ošetrovaných rámikov z každého včelstva).
Zvážte, prosím, náklady za uhynuté včelstvá na jar, stratu všetkých včiel, kráľovnej, vosku, času potrebného na vyčistenie a dezinfekciu úľa, stretu medu, ktorý nemôžete v danej sezóne už získať atď. Cena jedného prístroja Varroa Controller sa rovná približne 7-10 včelstvám, ktoré by ste museli kúpiť znova na jar.
Ak máte len pár včelstiev, skúste nájsť včelára vo vašom okolí. Vlastníci prístroja Varroa Controller, ktorí vlastnia prístroj Varroa Controller takéto služby ponúkajú.
Mnohí naši zákazníci ponúkajú služby ošetrovania prístrojom v ich krajine.

ECODESIGN company GmbH
© 2020 - ECODESIGN company GmbH
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram